ناصری: پاسخ به مطالبات مردم محدود نشود – تالار کافه کلاسیک

روزنامه اعتماد نوشت: روحانی از ابتدای روی کار آمدن کمر همت برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش خصوصی بست. روند خصوصی‌سازی از همان زمان سرعت گرفت
باید توجه کرد که مطالبات مردم تنها به بخش اقتصادی هم خلاصه نمی‌شود. واگذاری‌ها و ترمیم‌های اقتصادی مقداری زمانبر است. در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم مطالباتی وجود دارد. دولت می‌تواند با پاسخگویی به مطالبات سهل‌الوصول‌تر رضایت مردم را تا حدی جلب کند. در این صورت می‌تواند مردم را به اقدامات زمانبری چون ترمیم اقتصادی امیدوار کند. ورود زنان به ورزشگاه‌ها کاری نیست که زمان و تشریفات بخواهد و با اراده‌ای آنی قابل وصول است. دستگاه امنیتی و نظامی باید امنیت مساله را فراهم کنند و می‌توان چارچوب اجرایی شدن به سلیقه خودشان تعیین کنند. این مساله به جامعه نشان می‌دهد که در حوزه آزادی‌های مدنی اتفاق خاصی افتاده است.

از صحبت‌های‌تان می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که با خصوصی‌سازی نیم‌بند مخالف هستید؟

آیا می‌توان از مجموعه دستورات اخیر برداشت کرد که حاکمیت کمر همت بسته تا بخش خصوصی را تقویت کند؟

هرچه این نکته بیشتر توسط مسوولان بیان شود، خوب است. امروز بخشی از جامعه ایران دچار گسستی به نام بی‌اعتمادی شده است. وزیر دفاع قبلا هم همین را اعلام کرد. آقای روحانی از موضع دستوری به این مساله پرداخته است. واقعیت این است که مردم هم همین را می‌خواهند؛ اینکه دستگاه‌های دولتی و نظامی وارد بخش خصوصی نشوند. با این حال این مسائل نباید در حد حرف باقی بمانند. نفس بیان این نوع حرف‌ها مطالبات اجتماعی را بالا می‌برد. اگر این حرف‌ها به عمل تبدیل نشود، شرایط سختی ایجاد خواهد شد. به هر حال نهادهای مسلح زیرنظر رییس‌جمهور نیستند اما آقای شمخانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی باید تصمیماتی را اتخاذ کند. او باید با رهبری و ستاد نیروهای مسلح هماهنگی‌هایی انجام دهد تا اجرایی شدن این نوع سیاست‌ها تسریع شود.