سکان بازار ارز در دست کیست؟ – تالار کافه کلاسیک

خبرآنلاین: حیدر مستخدمین حسینی گفت: تا زمانی که تمام بازیگران اصلی ارز در بازار حضور نداشته باشند، صحبت درباره واقعی شدن قیمت ارز جدی نیست
 او. در توضیح این مطلب ادامه داد: ارز کالایی انحصاری و در اختیار دولت است. طبیعی است که مهمترین منبع درآمد ارزی ایران در اختیار دولت قرار دارد و تصمیم برای تخصیص یا عدم تخصیص ارز نیز با دولت هاست.

 وی با اشاره به تحولات بازار ارز ادامه داد: وقتی قیمت ارز افزایش می یابد، مساله تقاضا در بازار مورد اشاره قرار می گیرد این در حالی است که من تصور می کنم هنوز بازاری به نام بازار ارز در ایران نداریم.

معاون اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی در توضیح این مطلب ادامه داد: تصور کنید که بانک مرکزی یک روز ارز به بازار تزریق نکند، در این صورت بی تردید قیمت ها رو به افزایش می گذارد ، به این ترتیب سهم بزرگ بانک مرکزی را در تعیین قیمت دلار و سایر ارزها می توان در این موقعیت دریافت.

او پیشنهاد کرد برای رسیدن به نرخ مطلوب دلار، انحصار ارزی را برطرف کرده و امکان حضور تمام بازیگران ارزی در بازار را فراهم کنیم تا سپس نرخ واقعی دلار با نقش آفرینی این بازیگران مشخص شود.

 کارشناس اقتصادی و معاون اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران اقتصادی رقابتی نیست، توضیح داد: هر چند تصمیماتی برای رقابتی تر شدن اقتصاد ایران اتخاذ شده است اما با نقطه مطلوب فاصله ای جدی داریم.

خبرآنلاین: حیدر مستخدمین حسینی گفت: تا زمانی که تمام بازیگران اصلی ارز در بازار حضور نداشته باشند، صحبت درباره واقعی شدن قیمت ارز جدی نیست.
 وی گفت: وقتی بحران ارزی در سال های 1390 و 1391 خود را نشان می داد ، مردم کم کم ارز را به عنوان پس انداز تلقی کردند و سایر کالاها را خریداری نمی کردند .

او گفت: در این فضا باید قیمت ارز متناسب با تورم و دیگر قیمت ها افزایش یابد تا رشد قیمت ها مردم را به سمت سرمایه گذاری در بازار ارز نکشد.

 او گفت: وقتی 80 درصد از عرضه ارز توسط بانک مرکزی تامین می شود ، نباید نقش 20 درصد باقیمانده را در تعیین نرخ ارز خیلی پررنگ تلقی کرد.

 مستخدمین حسینی گفت: از سوی دیگر برخی رشد قیمت ها را به معنای افزایش صادرات می داتسند که این هم اتفاق نیفتاد و هر چه نرخ ارز بالاتر رقت، صادرات افزایشی به خود ندید چرا که شوک های ناگهانی نمی توانند متضمن رشد قیمت ها باشند.

 او گفت: به این ترتیب وقتی صادرات نفت و تصمیم گیری برای درآمد حاصل از آن بر عهده دولت است چطور می توان از قیمت ارز در بازار صخن گفت، بازار وقتی مفهوم پیدا می کند که همه بازیگران اصلی بتوانند در آن ایفای نقش کنند و ما با این مطلوب فاصله ای جدی داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *